A XVI. Kerületi Önkormányzatban a mai képviselőtestületi ülés egyik fő napirendje volt a 2010. évi zárszámadási rendelet tárgyalása.
A Fidesz részéről a polgármesteren és helyettesein kívül ismét senki nem érezte fontosnak, hogy megszólaljon a testületi vitában, pedig a beterjesztett javaslat több kérdést, problémát is felvet az önkormányzat gazdálkodásával kapcsolatban.
A zárszámadáshoz kapcsolódó könyvvizsgálói jelentésben az áll, hogy a kötelezettségek „kezelése folyamatos és átgondolt intézkedéseket igényel a stabilitás fenntartása érdekében.” Valamint, hogy „a gazdasági környezet változásainak hatása és a vállalt kötelezettségek teljesítése 2011. évben további feladatok megoldását igényli az Önkormányzat gazdálkodásának folyamataiban.” Kolozs András, az MSZP képviselője erre, valamint a fizetőképesség romlását jelző adatokra hivatkozva jelezte, hogy az MSZP nem tudja támogatni a zárszámadási rendeletet. A számokból ugyanis olyan tendenciák látszanak, melyek igazolják a kerületi önkormányzat eladósodottsági folyamatát, aminek veszélyére a szocialista politikusok már négy éve folyamatosan figyelmeztetnek.
A polgármester mindezt „a vicc kategóriájának” minősítette, majd amikor szembesült azzal, hogy épp a saját előterjesztésének (ld. lentebb, melléklet a 70/2011. sz. előterjesztéshez, 17. old.) könyvvizsgálói jelentését illette degradáló szavakkal, gyorsan a könyvvizsgáló jelenlévő képviselőjéhez fordult segítségért a bizonyítvány magyarázásához.
Látható az adatokból az is, hogy a 2007-ben lejegyzett, akkor még 5 milliárd forint értékű kötvény adósságállománya 2009-ről 2010-re is jelentősen, 5,55 milliárd forintról 6,78 milliárd forintra nőtt. Arra, hogy a kerületi polgároknak jelen állás szerint 1,2 milliárd forinttal többet kell majd visszafizetniük a kötvény miatti adósságra, Kovács Péter polgármester azt mondta, hogy ez nem így van, és különben is az eltérés csupán a svájci frank árfolyamának javulása (azaz a forintárfolyam romlása) miatt van így. Hát igen, a devizahitelesek jól ismerik ezt a jelenséget: ha a felelőtlenség miatt a forintárfolyam romlik és a svájci frank erősödik, akkor megnő a törlesztő-részlet és az adósságállomány – nincs ez másképpen nagyban sem…

Romlanak a likviditási mutatók, növekszik az eladósodottság, pedig 2010-ben még nem is kellett kötvényt törleszteni.

A képviselőtestület a vitát követően a fideszes politikusok szavazataival a zárszámadást az elhangzott anomáliák ellenére elfogadta.
Frissítés!2011. április 19-én a Nemzetgazdasági Minisztérium a következő hírt közölte: "Az államháztartás - helyi önkormányzatok nélkül számított - 2011 első negyedéves hiánya 742,1 milliárd forint volt, az éves előirányzat 108 százaléka." Tavaly - még a Bajnai-kormány idején - az államháztartás első negyedévi deficitje 609,9 milliárd forint volt, mely az éves teljesítés 70,1 százalékát adta.(Forrás: MTI)