A képviselői munka legfelelősségteljesebb és legnehezebben kezelhető része a költségvetés megalkotása.
Akkor is súlyos feladat, ha az ország gazdasága fejlődik, a nemzeti össztermék (GDP) értéke nő, a számos közcélra elosztandó bevétel az előző évinél több. Igen ám, de mi van akkor, amikor a korábbiaknál lényegesen kevesebből kell az ország és polgárai védelmét, szervezetei, egészségügye, oktatása, szociális ellátórendszere működését biztosítani?
A magyar gazdaság teljesítménye a világgazdasági válság hatására idén és jövőre 7,5%-kal csökken! Vagyis, a megszokottnál nagyságrendekkel kevesebbet tudunk költeni. Vannak persze, akik erre legyintenek: áh, ugyan! Világválság!? Mesebeszéd! A kormány mindent erre fog…
Kérem a Kedves Olvasót, ne csapja be magát! Nem egyszerű ez a folyamat. Súlyosan csalódik majd az, aki azt gondolja, hogy a változtatás pusztán elhatározás vagy kormányváltás kérdése. Különösen olyan időkben, amikor a gazdasági válság még messze nem ért véget és már most tudható, hogy utána semmi nem lesz olyan, mint előtte volt.
Elvitathatatlan, hogy a meg nem valósult, elvérzett reformok szükségessége nem múlt el, de az is, hogy az elvesztegetett idő miatt teljesítése nehezebb lesz.
A jövő évi költségvetés – mint ahogy a bennünket körülvevő világgazdaság – nagyon szigorú, ugyanakkor a puszta takarékosságnál többet tartalmaz. Az adócsökkenésről, a közbiztonság megerősítéséről, a munka becsületéről és – valamennyi ellenkező híresztelés ellenére – az egészségügy idei évinél nagyobb támogatásáról szól.
Az MSZP és az általa támogatott kormány nem a rövid távú politikai érdekeit nézi, hanem az ország sikeres jövője iránt kötelezte magát. Éppen úgy, ahogy ígérte.
Vidorné Szabó Györgyi